Nauczanie matematyki w szkole ponadpodstawowej – jaki podręcznik wybrać?

Matematyka należy do najważniejszych przedmiotów w szkole średniej. To jedna z głównych dziedzin nauki, a w dodatku egzamin z tego przedmiotu czeka każdego maturzystę. Jak zatem sprawić, aby nauka matematyki nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z przykrym obowiązkiem? Jednym z elementów jest wybór odpowiedniego podręcznika. “Matematyka z plusem 1” Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego to jedna z najlepszych propozycji na rynku. Książka jest skierowana do uczniów pierwszych klas liceów i techników i obejmuje materiał w zakresie podstawowym.

Autorzy

Podręcznik “Matematyka z plusem 1” jest wspólnym dziełem trzech autorów. Małgorzata Dobrowolska to założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego i współautorka całej serii podręczników “Matematyka z Plusem”. Kolejnymi osobami tworzącymi ten tytuł (jak również całą serię) są Marcin Karpiński i Jacek Lech.

Zawartość podręcznika

Podręcznik skierowany jest do absolwentów szkół podstawowych. Publikacja spełnia kryteria Ustawy o systemie oświaty oraz wymogi obowiązującej podstawy programowej. Każdy rozdział składa się z:

– teorii wyjaśniającej dane zagadnienie;

– przykładów, jak krok po kroku rozwiązać konkretne zadanie;

– zestawów zadań umożliwiających doskonalenie zdobytych umiejętności.

Dodatkowo książka zawiera oznaczenia odsyłające do fragmentów teorii i zadań, z którymi warto zapoznać się w danym momencie.

Zalety podręcznika “Matematyka z plusem 1”

– publikacja jest dostosowana do poziomu wiedzy absolwentów szkół podstawowych;

– fragmenty dotyczące teorii są zwieńczone zadaniami, pozwalającymi sprawdzić świeżo zdobytą wiedzę w praktyce;

– wiele ćwiczeń zawiera przykładowe rozwiązania;

– zadania posiadają zróżnicowany poziom trudności.

Celem autorów było takie skonstruowanie podręcznika, aby obok wymaganej teorii zawierał też informacje i ciekawostki z różnych dziedzin życia, oczywiście ściśle związane z matematyką. Stanowią one zachętę do dalszego poszerzania wiedzy we własnym zakresie oraz pokazanie, jak ważna i przydatna w życiu codziennym jest matematyka.